Open Room

Dom w stanie surowym – co dalej?

Dom w stanie surowym - co dalej?

Spis treści

Zamknięcie budynku stolarką i zakończenie prac związanych ze wznoszeniem bryły budowli to jeden z ważniejszych etapów budowania. Od tego momentu posiadamy dom w stanie surowym. Właścicieli lub inwestorów wizja wnętrza takiego budynku przeraża. Suche, ponure ściany, puste przestrzenie, brak instalacji czy kolorów. Zapytacie: co dalej z takim budynkiem? A więc, odpowiadamy: czas na wykończenie z projektantem!

Stan surowy, czyli jaki?

Tak naprawdę nie istnieje formalna definicja stanu surowego. Uważa się za niego jeden z etapów budowy, kiedy budowla zostaje zamknięta drzwiami i oknami oraz pozwala na pracę wewnątrz konstrukcji. Szczegóły formy surowej ustala inwestor, dokładnie opisując stan, w jakim znajdować się będzie budynek. Jeśli natomiast to my jesteśmy inwestorem, stan surowy osiągniemy kończąc wszystkie prace związane z zabezpieczeniem z zewnątrz budynku. Najważniejsze są drzwi, okna, dach, rynny oraz taras. W przypadku niektórych z tych elementów nie musimy kończyć prac, wystarczy, że np. otwory okienne zasłonimy folią. Niemniej, im więcej zrobimy na zewnątrz, tym nasz budynek będzie mógł być szybciej wykończony wewnątrz.

Planowanie prac wykończeniowych

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy szczegółowo je zaplanować. Najlepiej zrobić to z profesjonalnym projektantem, który swoją wiedzą i doświadczeniem będzie wspierał nas na każdym etapie. Zadba on o rozmieszczenie najważniejszych instalacji, a także podłączeń w oparciu o nasze indywidualne potrzeby. Na samym początku powinniśmy zadbać o ogrzewanie i wybrać jego rodzaj. Od tego, jaką instalację zamontujemy będą bowiem zależeć kolejne prace. Przykładowo: jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym będziemy musieli nie tylko rozplanować sieć grzewczą, ale również zdobyć materiały dostosowane do niej – płytki lub panele podłogowe. Na tym etapie warto również zaplanować wszelkie podłączenia hydrauliczne oraz przewody elektryczne. Warto w szczególności zaznaczyć, które z nich mają być ukryte, a które nie muszą. Pomoże to wykonawcom w ewentualnym zasłanianiu instalacji płytami karton-gips lub dodatkowym pracom związanym m.in. z kuciem w ścianach.

Tynkowanie ścian i izolacja podłóg

Ważnym etapem prac wykończeniowych jest tynkowanie ścian oraz izolacja termiczna oraz akustyczna podłóg. Tego typu czynności mogą nastąpić jedynie wtedy, gdy budynek jest należycie zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. Zwłaszcza przed działaniem niskich temperatur oraz wody. Na samym początku należy tynkowane sufity, później ściany, a na końcu otwory drzwiowe i okienne oraz wszelkie wnęki w ścianach. Wszelkie szczegóły dotyczące m.in. materiałów wykorzystanych przy pracach wykończeniowych należy ustalać z prowadzącym nasz projekt projektantem.

Kładzenie podłóg, malowanie, tapetowanie

Im bliżej efektu finalnego, tym prace stają się lżejsze. Malowanie, kładzenie podłóg czy tapetowanie to czynności, które może wykonać każdy z nas, bez obecności fachowców. Ważne jednak, aby wcześniej zaplanować nie tylko wygląd wizualny poszczególnych wnętrz, ale również wytypować producentów, którzy dostarczą nam potrzebne materiały. Pomóc w tym mogą pracownie projektowe. W Poznaniu najlepszą z nich jest Openroom – biuro projektowe, które zapewnia kompleksowa obsługę aranżacyjną. Od wizualizacji, przez dokumentację techniczną, aż po nadzór. Nie czekaj i sprawdź już dziś ofertę Openroom i zamień surowy budynek w wymarzony dom!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu