Open Room

Garderoba – jak ją korzystnie zaprojektować?

Spis treści

Garderoba, czyli osobne pomieszczenie do przechowywania ubrań z możliwością przebierania się i przymierzania to kapitalne pomieszczenie. Porządkuję przestrzeń domową, daje poczucie intymności oraz daje potencjalnie nieograniczone możliwości kupowania kolejnych kreacji. Jeśli chcesz ją korzystnie zaprojektować, musisz pamiętać o kilku nieodzownych elementach, bez których nie będzie piękna i funkcjonalna.

Garderoba dopasowana do Twoich potrzeb

Aby dobrze zaprojektować garderobą, musimy jasno i klarownie określić, a następnie wyartykułować swoje potrzeby. Przede wszystkim musimy uwzględnić w jej projekcie obecność lub brak toaletki, oświetlenia, strefy na brudne ubrania, specjalnych półek na konkretne akcesoria (np. zegarki.). Wszystko to wymaga odpowiedniego zaplanowania, gdyż może się okazać, iż do wykonania garderoby będzie potrzebny stolarza oraz elektryk.

Podstawa garderoby – oświetlenie

Podstawą nowoczesnych i funkcjonalnych garderób jest oświetlenie. Przeważnie tego typu pomieszczenia nie posiadają okien, więc ich praktyczność zależy od sztucznego źródła światła. Najważniejsze, aby w odpowiedni sposób oświetlić lustra oraz półki z ubraniami. Ewentualnie możemy zainstalować lampę sufitową, lecz tego typu urządzenia nie dają zbyt dużo światła. Lepszym rozwiązaniem będą punktowo umieszczone LED-y.

Funkcjonalne szafki i półki

Dobrej jakości garderoba wykończona jest meblami robionymi na zamówienie, idealnie dopasowanymi do przestrzeni, którą dysponujemy. Najlepiej, jeżeli główna szafa posiada głębokość przynajmniej 60 cm. Przy jej projekcie należy uwzględnić wysokość drążka na ubrania, które nie mogą się zmiąć (sukienki, garnitury) oraz półek na konkretną odzież i bieliznę. Dobrej jakości szafa w garderobie będzie również wyposażona w szuflady na akcesoria w postaci krawatów, much, zegarków, salek czy apaszek.

Wskazówki projektowe – garderoba

Projektując garderobą należy skupić się przede wszystkim na niuansach. Kluczowe jest dobre zwymiarowanie przestrzeni oraz mebli, które mają się w niej znaleźć. Ma to szczególne znaczenie dla stolarzy oraz innych wykonawców. Pod uwagę warto brać m.in. wysokość drzwi, w której musi być uwzględniona przerwa od sufitu. Każdy budynek pracuje, a jego mury osiadają. Jeśli zaprojektujemy szafę, której drzwi są do samego sufitu, po kilku latach może się okazać, iż nie otworzymy ich bez szurania i niszczenia. Ważne również, aby zadbać w garderobie o wentylację, która zapobiegnie tworzeniu się „szafowego” zapachu. Innym remedium jest stosowanie odświeżaczy i zapachów w postaci kadzidełek lub mydełek umieszczonych w szafie.

Kto pomoże w projektowaniu garderoby?

Garderobę najlepiej jest zaprojektować na etapie planistycznym całego domu lub mieszkania. Wymaga ona niezbędnej przestrzeni, dlatego jej obecność np. w kawalerce może być problematyczna. Nie jest niemożliwym umieszczenie garderoby w niedużych przestrzeniach, jednak wymaga to pomyślunku, doświadczenia i znajomości fachu projektowego. Dlatego przy tego typu przedsięwzięciach najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Jako studio projektowe z Poznania Openroom świadczymy profesjonalne usługi projektowe. Napisz do nas lub zadzwoń, a razem stworzymy garderobę, która będzie Ci służyć na lata.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu