Open Room

Inwentaryzacja w projekcie – dowiedz się, dlaczego warto o niej pomyśleć

Inwentaryzacja w projekcie - dowiedz się, dlaczego warto o niej pomyśleć

Spis treści

Dobrze wykonany projekt opiera się na rzeczywistych wyliczeniach i wymiarach domu lub mieszkania, zaczerpniętych z bezpośrednich pomiarów. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą na dokładne odwzorowanie rzeczywistości. Tym samym pomogą w tworzeniu projektu i uzyskaniu wizualizacji opartych o twarde dane. Wielu inwestorów powinno pomyśleć o inwentaryzacji wybranego przez nich obiektu inwestycyjnego w celu opracowania master planu przedsięwzięcia.

Czym jest inwentaryzacja?

Proces inwentaryzacji ma na celu odtworzenie dokumentacji graficznej wybranego obiektu lub jego części bądź potwierdzenie wymiarów projektowych z tymi w rzeczywistości. Tego typu opracowanie potrzebne jest przy nadbudowie bądź rozbudowie istniejącego budynku, ale również jest niezbędna w przypadku remontów, a także w celach informacyjnych. Inwentaryzacja zawiera szczegółowe informacje przedstawiające stan faktyczny obiektu inwentaryzowanego.

Co składa się na inwentaryzację budynku?

W skład dobrze przeprowadzonej inwentaryzacji budowlanej wchodzi wiele elementów. Do najważniejszych należy m.in.:

  • dane dotyczące lokalizacji oraz przeznaczenia obiektu,
  • opis materiałów zastosowanych do stworzenia poszczególnych części obiektu,
  • zwymiarowane rzuty wszystkich kondygnacji,
  • widoki wszystkich elewacji, najlepiej w formie fotograficznej.

Przeprowadzenie wszystkich z powyższych pomiarów wymaga nie tylko czasu oraz doświadczenia, ale również niezbędnych narzędzi w postaci m.in. dalmierza.

Kto może przeprowadzać inwentaryzację?

Tak naprawdę każdy z nas może przeprowadzić inwentaryzację, o ile dysponuje czasem, niezbędnymi środkami, a także wie, co powinno wejść w jej skład. W praktyce żaden inwestor nie ma na to czasu, a w przypadku przebudowy starych budynku ochoty. Wiele inwestycji w postaci przebudowy bądź remontu istniejących obiektów to inwentaryzacyjne piekło. Pełno w nim zakurzonych i ciemnych przestrzeni, pomieszczeń zagraconych tak bardzo, że nie da się ich zwymiarować. Rzeczywistość bywa koszmarna, dlatego tego typu prace warto zostawić profesjonalistom, którzy doskonale wiedzą, co i z czym jeść.

Inwentaryzacja z projektantem

Najszybszą i najbardziej rzetelną inwentaryzację uzyskamy korzystając z usług sprawdzonego biura projektowego. Tego typu usługi na terenie Poznania świadczymy jako biuro projektowe Openroom. Nasi pracownicy posiadają niezbędne doświadczenie, wiedzę oraz sprzęt, które pozwolą im przeprowadzić sprawną oraz szczegółową rewizję stanu rzeczywistego, a także odtworzyć niezbędną dokumentację. Projektanci z Openroom wykonują inwentaryzacje różnego rodzaju obiektów, a następnie na jej podstawie przygotowują niezbędną dokumentację oraz projekty aranżacyjne. Jeśli szukasz rzetelnego źródła wiedzy o swojej inwestycji lub chcesz zaplanować skrupulatni przestrzeń, którą wyremontujesz, koniecznie skorzystaj z naszych usług!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu