Open Room

Jadalnia – jak urządzić jadalnie w dużym domu?

Spis treści

Obecnie termin „jadalnia” jest dość nieostry i ma wiele znaczeń. Jedni nazywają w ten sposób salon, inni włączają go bezpośrednio w przestrzeń kuchenną, jeszcze inni kojarzą go jedynie z wizytami w domu dziadków i miejscem celebracji rytualnych obiadów. Jeśli jednak nie interesuje Cię semantykę, lecz funkcjonalność, mamy dla Ciebie dobrą nowinę: jadalnie nadal są projektowane i to na dodatek bardzo chętnie! Dowiedz się, jak urządzić ją w dużym domu, aby spełniła wszystkie najważniejsze funkcje!

Jadalnia jako miejsce spożywania posiłków

Podstawową funkcją jadalni jest stworzenie miejsca do spożywania posiłków. Zwykle jednak mają one charakter uroczysty i są związane z celebrowaniem świąt lub uroczystości rodzinnych. Jadalnia tego typu musi mieć elegancki charakter, który pozwoli na przyjmowanie z klasą gości, a jednocześnie powinna nie przytłaczać swoją atmosferą. Jej centrum może stanowić duży stół na wiele osób, oświetlony od góry wspaniałą lampą. Pod stopami gości znajdzie się zaś ozdobny dywan z miękkiego materiału, wzorem korespondujący z aranżacją salonu i kuchni.

Jadalnia jako bezpośrednie przedłużenie kuchni

W niektórych domach i mieszkaniach jadalnia stanowi bezpośrednie przedłużenie kuchni. Wówczas posiłki spożywane są przy wyspie kuchennej, a goście zasiadają na hokerach. W takim układzie traci się nieco elegancki i dostojny charakter jadalni, lecz zyskuje ona na funkcjonalności. Przyrządzane posiłki można serwować niemal bezpośrednio w kuchni, a przygotowujący dania mogą zabawiać gości rozmową. Jadalnia będąca przedłużeniem kuchni wymaga jednak mocnego zaznaczenia swojej obecności, dlatego warto ją wyróżnić poprzez kontrast barw lub materiałów.

Jadalni jako część salonu

Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na przeniesienie jadalni do salonu. Tak naprawdę przestaje ona być oddzielną strefą, a jej obecność sprowadza się do usytuowania w przestrzeni stołu i krzeseł. Na tego typu rozwiązania pozwolić sobie mogą osoby dysponujące znaczną przestrzenią, gdyż dodatkowe meble w salonie mogą nie tylko popsuć kompozycję aranżacyjną, ale również zmniejszyć jego funkcjonalność. Jadalnia jako część salonu to jednak rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż pozwala wpleść możliwość jedzenia do rozrywkowego i wypoczynkowego charakteru salonu.

Zaprojektuj jadalnię z nami!

Jeśli nadal masz wątpliwości, co do jadalni w swoim domu lub mieszkaniu, koniecznie przemyśl konsultację z fachowcem w postaci projektanta. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu dopasujesz jej układ do swoich potrzeb, a także stworzysz spójną artystycznie aranżację. Mieszkasz w Poznaniu lub okolicach? Masz w takim razie najlepszych projektantów tuż pod swoim nosem! Jako studio projektowe Openroom doradzamy, inspirujemy, a także projektujemy dla naszych inwestorów cuda, o jakich tylko sobie zamarzą. Przyjdź do nas lub zadzwoń i umów się na konsultację. Wspólnie zaaranżujemy jadalnię z Twoich snów, w której przyjmiesz najdostojniejszych gości i spędzisz niejeden wieczór ze swoimi bliskimi!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu

180 zł/m²

cena przed obniżką

Pakiet kompleksowy

150 zł/m²