Open Room

Jak podzielić wnętrza na strefy?

Jak podzielić wnętrza na strefy?

Spis treści

Widoczny podział na strefy w pomieszczeniach pomaga wszystkim, którzy znajdą się w danym wnętrzu. Gościom ułatwią orientowanie się w przestrzeni, mieszkańcom uporządkują codzienną aktywność. Wnętrza można dzielić na kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich!

Podział na strefy

Wnętrza można dzielić na strefy, w ramach których przebywające tam osoby mogą wykonywać swoje obowiązku lub tam po prostu przebywać. W zakładach pracy podział obejmuje:

  • strefę roboczą (stanowiska pracy),
  • strefę socjalną (kuchnie, szatnie, łazienki),
  • strefę komunikacyjną (ciągi komunikacyjne – korytarze, klatki schodowe, przejścia, wiatrołapy),
  • strefę reprezentatywną (przyjmowanie klientów, kontrahentów, prowadzenie szkoleń).

Z kolei w mieszkaniach i domach wyróżnia się przede wszystkim dwie strefy: prywatną i ogólnodostępną. Do pierwszej dostęp mają tylko mieszkańcy, w drugiej poruszają się zaproszeni goście. W kontekście budownictwa mieszkalnego można wyróżnić również strefy pośrednie np. strefę przygotowywania posiłków, strefę spożywania posiłków, strefę wypoczynkową itd. Dobrze oddzielone od siebie strefy pomagają w codziennym funkcjonowaniu, a także pomagają wybrzmieć stylowi aranżacyjnemu.

Dzielenie wnętrza ścianami

Najłatwiejszym, lecz jednocześnie najbardziej inwazyjnym sposobem podziału wnętrza jest oddzielenie poszczególnych stref ścianami. W najtrwalszych wersjach są to grube ściany działowe oraz ściany tworzone z płyt karton-gips. Niegdyś popularnym sposobem tego typu podziału było stosowanie konstrukcji ze szkła, zasłon lub przepierzeń z drzwiami harmonijkowymi. W nowoczesnych aranżacjach stosuje się lekkie materiały m.in. lamele drewniane do stawiania smukłych i nieinwazyjnych form.

Dzielenie wnętrza meblami

Innym sposobem podziału wnętrza na strefy jest wykorzystanie mebli. Strategicznie umieszczona sofa może z łatwością oddzielić otwarty aneks kuchenny od salonu. Jest to jednak podział dość umowny, gdyż meble bardzo często nie zasłaniają niezbędnych miejsc lub odwrotnie – robią to w zbyt mocny sposób. Na dodatek łatwo o uszkodzenie mebli, zwłaszcza w przypadkach, gdy chcemy oddzielić część pomieszczenia od np. ciągu komunikacyjnego.

Dzielenie wnętrza kolorami i fakturami

Pomieszczenia można również dzielić przy pomocy kontrastów, stosując np. różne farby lub materiały. Podział tego typu jest wizualny, ale bardzo efektywny i nieinwazyjny. Nie sprawdzi się on jednak, gdy chcemy zamknąć przestrzeń w celach prywatnych. Podział tego typu szczególnie pasuje do przestrzeni publicznych, gdzie będzie robił piorunujące wrażenie i pozwoli uwypuklić aranżację.

Jak profesjonalnie podzielić mieszkanie na strefy?

Jeśli nie masz doświadczenia w aranżowaniu wnętrz lub boisz się, że nie zrobisz tego w odpowiedni sposób, skonsultuj się ze studiem projektowym Openroom. Nasza pracownia świadczy usługi na terenie Poznania, gdzie aranżujemy wnętrza zgodnie z potrzebami klientów. Korzystając z naszych usług masz pewność, że Twoje cztery kąty zaskoczą każdego, kto się w nich znajdzie!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu