Open Room

Jak rozplanować małą łazienkę?

Spis treści

Niewielka i ciasna łazienka to obecnie standard w wielu mieszkaniach, zwłaszcza tych na rynku deweloperskim. Inwestorzy nie przykładają do tego pomieszczeni większej uwagi i zwykle nie wychodzi ono poza metraż 5 metrów kwadratowych. Taką powierzchnię naprawdę ciężko zaplanować, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma się ani doświadczenia, ani zmysłu przestrzennego. Postaramy się dać Ci jednak kilka wskazówek, dzięki którym niemożliwe stanie się możliwe.

Prysznic zamiast wanny

W małej łazience oszczędność miejsca jest kluczowa przy jakichkolwiek pracach projektowych. Osiągnąć ją można rezygnując z niepraktycznych rozwiązań np. w postaci wanny. Dotyczy to w szczególności modeli wolnostojących, które nie dość, że zajmują ogromną ilość miejsca, to na dodatek są bardzo ciężkie w utrzymaniu pod względem czystości. O wiele lepszym rozwiązaniem jest prysznic w wersji walk-in, czyli posiadający jedynie jedną szklaną ściankę na stelażu. Żadnych uszczelek, zero prowadnic, ani jednego zbędnego gadżetu w postaci głośnika. Za to: funkcjonalne miejsce do pielęgnacji i mycia, które czyści się z przyjemnością.

Przeniesienie pralki do innego pomieszczenia

Pralka to jeden z największych sprzętów w łazience, który zajmuje znaczną ilość miejsca i jest problematyczny do zabudowania. Jeśli w niej pozostanie, będzie albo szpecić miejsce między toaletą a prysznicem, albo zagnieździ się w szafce pod umywalką, do której już nic nie wsadzimy. Rozwiązaniem tego problemu jest przeniesienie pralki do innego pomieszczenia np. łazienki bądź przedpokoju i umieszczenie jej w szafie. W przypadku niewielkich łazienek będzie to być może jedyne rozwiązanie, które pozwoli na zyskanie nie tylko miejsca, ale i czystości wizualnej.

Wizualne powiększanie łazienki

Niewielkie łazienki należy bezwzględnie powiększać, zwłaszcza w blokach, gdyż w przeciwnym wypadku możemy dostać od nich klaustrofobii. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku duże lustra oraz jasne kolory na ścianach, na czele z uniwersalną bielą. Dobrym pomysłem jest również „wyciąganie” przestrzeni w górę przy zastosowaniu wysokiej zabudowy z wyraźnymi liniami pionowymi w postaci łączeń. Innym sprawdzonym sposobem są płytki wielkoformatowe. Przez fakt małej ilości fug zyskujemy jednolitą strukturę, która odpowiednio ułożona może wysmuklić łazienkę, dodając jej centymetrów.

Kto może pomóc w planowaniu łazienki?

Dobre rozplanowanie niewielkiej łazienki bywa problematyczne, zwłaszcza dla osób bez fachowej wiedzy. Okazuje się bowiem, iż w praktyce nie wystarczy jedynie pomalowanie ścian na biało. Do tego dochodzą problemy w ukrywaniu podłączeń, zmiany w kanalizacji czy też ukrywanie kratek wentylacyjnych. Wszystkie te pozornie nic nieznaczące szczegóły mogą zaważyć o odbiorze naszego małego, domowego SPA. Aby więc nie brać zbyt wielu obowiązków na swoje barki, warto zdecydować się na pomoc projektanta, który odciąży nas od obowiązków. Jako studio projektowe z Poznania pod nazwą Openroom zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi pracownikami, którzy zaplanują nawet niewielkich rozmiarów łazienkę w sposób nowoczesny i przede wszystkim funkcjonalny. Skontaktuj się z nami już dziś i poproś o wycenę, a odezwiemy się bez zbędnej zwłoki!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu