Open Room

Jak skutecznie zaplanować przestrzeń w małym mieszkaniu i optymalnie ją wykorzystać?

Jak skutecznie zaplanować przestrzeń w małym mieszkaniu i optymalnie ją wykorzystać

Spis treści

Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na kompaktowe, małe domy czy mieszkania. Pozwala to ograniczyć przestrzeń wykorzystywaną pod zabudowę, jednocześnie nadal zapewniając komfort mieszkańcom nowoczesnych osiedli czy domków jednorodzinnych. Decydując się na wykorzystanie małej przestrzeni na co dzień, warto zapoznać się ze wskazówkami doświadczonych projektantów, o tym, jak skutecznie zaplanować przestrzeń w małym mieszkaniu i optymalnie ją wykorzystać. Sprawdź sprawdzone sposoby!

Wykorzystaj wysokość

Organizując przestrzeń zazwyczaj skupiamy się na wykorzystaniu szerokości powierzchni, zapominając, że jej wysokość także  może być atutem, dzięki któremu optycznie powiększymy naszą przestrzeń oraz stworzymy sobie miejsce do przechowywania. Wysokie sufity pozwalają na odpowiednią aranżację przestrzeni, szczególnie dzięki meblom o odpowiedniej wysokości wykonanym na zamówienie. Miejsca, do których ciężko na co dzień dosięgnąć możemy wykorzystać do przechowywania przedmiotów, z których nie korzystamy na co dzień.

Lustra i jasne barwy to Twój sprzymierzeniec

Nic tak dobrze nie powiększa przestrzeni, jak lustro. Umieszczenie go w pokoju o małym metrażu optycznie powiększy przestrzeń. Lustro sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie będzie zarówno elementem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym — na korytarzu, w łazience czy sypialni. Dodatkowym elementem wspierającym optyczne powiększenie przestrzeni mogą być jasne barwy — pokoje utrzymane w jasnych odcieniach wydają się większe, niż są w rzeczywistości. Wnętrze można rozjaśnić nie tylko kolorem położonym na ścianach. Świetnie sprawdzą się również meble wykończone na wysoki połysk, błyszczące podłogi odbijające światło czy dodatki w jasnych kolorach — zasłony, meble czy akcesoria.

Postaw na strefy

W małym mieszkaniu warto organizować strefy. Co to takiego? To miejsca wyznaczone do przeprowadzania konkretnych czynności. W pokoju dziecięcym możemy wyodrębnić strefę nauki, zabawy i odpoczynku, dodatkowo tak organizując przestrzeń, aby każda rzecz miała swoje miejsce i dziecko potrafiło łatwo utrzymać porządek. Podobne strefy świetne sprawdzą się w małej sypialni, która może posiadać jednocześnie kącik do pracy, jak i relaksu. Aby skutecznie oddzielić od siebie przestrzenie zwane strefami, warto używać mobilnych kurtyn, zasłon czy też parawanów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich przedmiotów, a szeroki wybór umożliwia nam dobranie takiego, który świetnie będzie komponował się z naszym wnętrzem.

Jeśli nie wiesz, jak zadbać o swoją przestrzeń uzyskaj bezpłatną konsultację w studiu projektującym wnętrza Openroom w Poznaniu oraz okolicach. Nasi specjaliści przedstawią Ci rozwiązania, biorąc pod uwagę Twoje potrzeby oraz posiadany metraż. Twoje wnętrze może przejść prawdziwą metamorfozę przy pomocy projektantów z Openroom!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu