Open Room

Jak urządzić biuro dla małej firmy? 7 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Spis treści

Planowanie przestrzeni biurowej to nie lada wyzwanie dla projektantów, jak i właścicieli firm. Jest tym trudniejsze, im mniejsza przestrzeń przeznaczona jest na siedzibę firmy. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją rady, które pomogą w zaprojektowaniu takiej przestrzeni? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł, a oprócz odpowiedzi na te pytania znajdziesz również 7 wskazówek dotyczących planowania i aranżowania.

Biuro = wizytówka firmy

Biuro to nie tylko miejsce pracy firmy, ale również jej wizytówka. Dlatego projektując jego przestrzeń musisz zadbać o elegancję oraz transparentność swojego brandu. Uzyskasz to za pomocą wyrafinowanych mebli, minimalizmu oraz jasne podziału na strefę do przyjmowania klientów oraz strefę pracowniczą. W nowoczesnym biurze powinno również znaleźć się specjalne miejsce, podkreślające rangę założyciela/właściciela – estetyczny gabinet CEO.

Zwiększ wizualnie przestrzeń

Aby niewielkie biuro nie było wiązane z peryferyjnością firmy, warto wykorzystać triki i sztuczki wizualne do jego powiększenia. Uzyskamy je za pomocą dużej ilości przeszkleń oraz luster, wpuszczeniu do wnętrz znacznej ilości światła dziennego, a także za sprawą wykorzystania jasnych barw. Dodatkowo możemy „wydłużać” lub „powiększać” pomieszczenia za pomocą linii wertykalnych i horyzontalnych np. w postaci łączeń na meblach, płytkach czy panelach podłogowych.

Nie rezygnuj z rzeczy niezbędnych

Nawet ciasne i nieduże przestrzenie muszą być funkcjonalne. Nie rezygnuj z niczego, zwłaszcza kosztem pracowników. Nowoczesne i dobrze zaopatrzone biuro posiada przede wszystkim ergonomiczne stanowiska pracy z wygodnymi fotelami, strefę socjalną oraz miejsce do przyjmowania klientów lub kontrahentów.

Przygotuj się na zmienne warunki pogodowe

Urządzając biuro nie możesz zapomnieć o tym, iż praca odbywać się w nim będzie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dlatego musisz przygotować swoją firmę pod kątem termicznym. Najlepiej, jeżeli zainstalujesz system klimatyzacyjny, a w sezonach zimowych będziesz utrzymywać odpowiednią temperaturę wszelkimi możliwymi sposobami.

Stwórz przestrzeń przyjazną pracownikom

Przestrzeń pracownicza nie tylko wspiera zatrudnione osoby w wykonywaniu obowiązków, lecz również stanowi motywację. Dobrze zaaranżowane biuro to takie, do którego chce się wracać i w którym chce się pracować. Zadbaj więc o przyjemne oświetlenie, rośliny w otoczeniu, a także strefę do wypoczynku w czasie przerw.

Mobilne elementy biura

Urządzenia oraz meble z kółkami bądź dostosowane do transportu podnoszą mobilność biura. Będzie to miało szczególne znaczenie, gdy będziemy chcieli zmienić siedzibę lub postanowimy przearanżować firmę. Tego typu zabieg będzie również mile widziany w miejscach, w których czasowo wynajmujemy przestrzeń biurową.

Pozbądź się zbędnych elementów

Małe biura lubią szybko zapełniać się „przydasiami” oraz dokumentami magazynowanymi na potęgę. Jeśli możesz, ukryj je wszystkie w regałach lub szafkach bądź po prostu – pozbądź się ich. W tak oczyszczonej przestrzeni o wiele lepiej się pracuje oraz przyjmuje klientów. Będzie to również procentować przy ewentualnych rekrutacjach pracowniczych, podnosząc reprezentatywność firmy.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu