Open Room

Jak urządzić biuro dla małej firmy? 7 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Spis treści

Planowanie przestrzeni biurowej to nie lada wyzwanie dla projektantów, jak i właścicieli firm. Jest tym trudniejsze, im mniejsza przestrzeń przeznaczona jest na siedzibę firmy. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją rady, które pomogą w zaprojektowaniu takiej przestrzeni? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł, a oprócz odpowiedzi na te pytania znajdziesz również 7 wskazówek dotyczących planowania i aranżowania.

Biuro = wizytówka firmy

Biuro to nie tylko miejsce pracy firmy, ale również jej wizytówka. Dlatego projektując jego przestrzeń musisz zadbać o elegancję oraz transparentność swojego brandu. Uzyskasz to za pomocą wyrafinowanych mebli, minimalizmu oraz jasne podziału na strefę do przyjmowania klientów oraz strefę pracowniczą. W nowoczesnym biurze powinno również znaleźć się specjalne miejsce, podkreślające rangę założyciela/właściciela – estetyczny gabinet CEO.

Zwiększ wizualnie przestrzeń

Aby niewielkie biuro nie było wiązane z peryferyjnością firmy, warto wykorzystać triki i sztuczki wizualne do jego powiększenia. Uzyskamy je za pomocą dużej ilości przeszkleń oraz luster, wpuszczeniu do wnętrz znacznej ilości światła dziennego, a także za sprawą wykorzystania jasnych barw. Dodatkowo możemy „wydłużać” lub „powiększać” pomieszczenia za pomocą linii wertykalnych i horyzontalnych np. w postaci łączeń na meblach, płytkach czy panelach podłogowych.

Nie rezygnuj z rzeczy niezbędnych

Nawet ciasne i nieduże przestrzenie muszą być funkcjonalne. Nie rezygnuj z niczego, zwłaszcza kosztem pracowników. Nowoczesne i dobrze zaopatrzone biuro posiada przede wszystkim ergonomiczne stanowiska pracy z wygodnymi fotelami, strefę socjalną oraz miejsce do przyjmowania klientów lub kontrahentów.

Przygotuj się na zmienne warunki pogodowe

Urządzając biuro nie możesz zapomnieć o tym, iż praca odbywać się w nim będzie przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Dlatego musisz przygotować swoją firmę pod kątem termicznym. Najlepiej, jeżeli zainstalujesz system klimatyzacyjny, a w sezonach zimowych będziesz utrzymywać odpowiednią temperaturę wszelkimi możliwymi sposobami.

Stwórz przestrzeń przyjazną pracownikom

Przestrzeń pracownicza nie tylko wspiera zatrudnione osoby w wykonywaniu obowiązków, lecz również stanowi motywację. Dobrze zaaranżowane biuro to takie, do którego chce się wracać i w którym chce się pracować. Zadbaj więc o przyjemne oświetlenie, rośliny w otoczeniu, a także strefę do wypoczynku w czasie przerw.

Mobilne elementy biura

Urządzenia oraz meble z kółkami bądź dostosowane do transportu podnoszą mobilność biura. Będzie to miało szczególne znaczenie, gdy będziemy chcieli zmienić siedzibę lub postanowimy przearanżować firmę. Tego typu zabieg będzie również mile widziany w miejscach, w których czasowo wynajmujemy przestrzeń biurową.

Pozbądź się zbędnych elementów

Małe biura lubią szybko zapełniać się „przydasiami” oraz dokumentami magazynowanymi na potęgę. Jeśli możesz, ukryj je wszystkie w regałach lub szafkach bądź po prostu – pozbądź się ich. W tak oczyszczonej przestrzeni o wiele lepiej się pracuje oraz przyjmuje klientów. Będzie to również procentować przy ewentualnych rekrutacjach pracowniczych, podnosząc reprezentatywność firmy.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Dlaczego warto

Jako pierwszy dowiesz się o akcjach rabatowych

Poinformujemy Cię o nowościach

Dowiesz się o specjalnych limitowanych ofertach dla subskrybentów

Odbierz 15% zniżki na projekt