Open Room

Jak urządzić małe mieszkanie, by zwiększyć optycznie przestrzeń?

Spis treści

Kawalerki i małe mieszkanie to jedne z najpopularniejszych lokali kupowanych w ramach inwestycji. Niestety, są zarazem najtrudniejszymi przestrzeniami do aranżacji ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Aby je wizualnie powiększyć, projektanci sięgają po triki m.in. wizualne, które dodają kawalerkom i małym mieszkaniom rozmiaru.

Nie dziel przestrzeni

Kawalerki i mieszkania to lokale o powierzchni ok. 30 m2. Tego typu przestrzenie nie lubią podziałów, zwłaszcza wizualnych. Dlatego podczas aranżacji najlepiej wystrzegać się dodatkowych ścianek, drobnej glazury czy dużej ilości mebli dzielących pomieszczenie. O wiele lepiej użyć materiałów dających wrażenie dużej przestrzeni. Będą to wielkoformatowe płytki, jednolamelowe panele skromne, nowoczesne meble. Jeśli już zależy nam na wydzielaniu przestrzeni prywatnej od kuchennej, możemy to zrobić za pomocą sofy lub lekkiej ścianki ażurowej.

Używaj jasnych kolorów

Powierzchnię niewielkich mieszkań można wizualnie powiększać również za pomocą kolorów. Jasne barwy odbijają więcej światła, dzięki czemu pomalowane nimi pomieszczenia wydają się większe. Ta sama zasada dotyczy koloru mebli. Beże, szarości i biele dodają lekkości nawet największym bryłom. Jasne barwy działają doskonale nawet przy niedostatkach światła. Niemniej, warto pamiętać o oświetleniu, zarówno tym naturalnym, jak i sztucznym. Aby uzyskać go więcej w niewielkim mieszkaniu, a tym samym jeszcze bardziej spotęgować wizualną przestrzeń, warto zainwestować w lustra. Można umieścić je w kluczowych punktach mieszkania bądź wpasować np. w meble (lustrzane drzwi przesuwne szafy).

Pionowe i poziome linie

Linie biegnące w pionie lub poziomie przyciągają wzrok i dają wrażenie ruchu. Dzięki nim nasz wzrok płynnie prześlizguje się po przestrzeni, spoczywając na kolejnych elementach wyposażenia. W małych mieszkaniach linie te możemy tworzyć za pomocą podziałów frontów meblowych, fug płytkowych, a nawet elementów mebli. Pionowe i poziome linie mogą również wysmuklać wybrane elementy wyposażenia oraz podnosić je, dodając im lekkości. Doskonale widać to na przykładzie mebli na wysokich nóżkach. Nie dość, że stają się o wiele bardziej funkcjonalne (można pod nimi sprzątać), dodatkowo wydłużają wertykalnie pomieszczenie.

Kto pomoże w wizualnym powiększaniu mieszkania?

Choć wiele z tych rad wydaje się prostych w realizacji, rzeczywistość może być zgoła inna. Dotyczy to zwłaszcza dostępności wielu mebli, a także wdrażania rozwiązań w tkankę mieszkania. Dlatego najlepiej postawić na doświadczenie i wiedzą profesjonalistów, którzy pomogą nam zaplanować nasze cztery kąty. Openroom to biuro projektowe z Poznania, w którym pracują niezwykle kreatywni oraz uzdolnieni projektanci. Razem z nimi zaplanujesz swoją wymarzoną przestrzeń, niezależnie od metrażu. Nie wierzysz? Zadzwoń już teraz i umów się na rozmowę. Wybierz jeden z pakietów usługowych i patrz, jak Twoja inwestycja rośnie z dnia na dzień.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu