Open Room

Jak zaprojektować pokój dla niemowlaka?

Jak zaprojektować pokój dla niemowlaka

Spis treści

Pojawienie się dziecka nie tylko zmienia nasze życie, ale również przestrzeń, którą zamieszkujemy. Aby dobrze przygotować się na jego pojawienie, warto wcześniej zaplanować dla niego pokój lub wydzielić specjalne miejsce w domu bądź mieszkaniu. W ten sposób wygospodarujemy przestrzeń nie tylko dla niego, ale również dla nas. Oto kilka wskazówek, jak zaprojektować pokój dla niemowlaka.

Zaplanuj funkcjonalnie pomieszczenie

Mimo iż większość czasu maluszek spędza w łóżeczku, warto zaplanować dla niego całą przestrzeń funkcjonalną pokoju. Na wczesnym etapie życia tj. przez pierwsze miesiące będzie ona służyła przede wszystkim rodzicom. Powinny się w niej znaleźć meble, takie jak np. łóżeczko, regały do przechowywania ubranek oraz akcesoriów dziecięcych. Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie strefy zabawy, w której dziecko będzie stawiać swoje pierwsze kroki i poznawać świat. Ciekawym pomysłem może być wyłożenie podłogi i ścian specjalnymi matami ochronnymi o fakturze pianki. Ważne również, aby rodzice i opiekunowie mieli szybki i bezpośredni dostęp do pokoju niemowlaka. Dlatego postaraj się zaplanować krótki ciąg komunikacyjny między pomieszczeniem dziecka a sypialnią.

Zadbaj o kolorystykę

Ważnym elementem pokoju niemowlaka jest kolorystyka ścian oraz mebli i dodatków. Pierwsze tygodnie dziecko spędza głównie na spaniu i wypoczynku, dlatego musisz zadbać, aby nic nie rozpraszało jego uwagi. Unikaj wyrazistych i ostrych barw, postaw na stonowane beże oraz przygaszone pastele. Jeśli chcesz koniecznie wprowadzić nieco „dziania się” do pokoju np. w postaci wzorów lub naklejek, najlepiej umiejscowić je w jednym, konkretnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup mebli z drewna o jasnych barwach, które ocieplają wnętrze, dodając mu lekkości i przyjemnego blasku.

Zaprojektuj oświetlenie

Najważniejszą kwestią w projektowaniu oświetlenia w pokoju maluszka jest unikanie ostrego światła. Zrezygnuj z przede wszystkim z klasycznych żarówek oraz światła górnego w postaci plafonów czy żyrandoli. Postaw na oświetlenie punktowe oparte na technologii LED. W miejscu, gdzie dziecko śpi oraz tam, gdzie je karmisz, światło powinno być jak najdelikatniejsze. Najlepiej, jeśli zastosujesz żarówki o ciepłej barwie z możliwością ściemniania. Unikaj przedmiotów i dodatków, które powodują tworzenie się długich lub znacznych cieni, które mogą przestraszyć niemowlaka.

Jak dobrze zaprojektować pokój dla niemowlaka?

Przyjście na świat dziecka, zwłaszcza pierwszego to duże wyzwanie w kontekście projektowania dla niego przestrzeni. Dobrze jest nie uczyć się na własnych błędach, lecz skorzystać z doświadczenia osób mających odpowiednią wiedzą i kompetencje. Jako studio projektowe Openrrom z Poznania proponujemy kompleksowe usługi, w ramach których stworzymy przestrzeń przyjazną Tobie i Twojemu dziecku. Napisz do nas lub zadzwoń, koniecznie przedstaw swoje potrzeby i inspiracje. My postaramy się stworzyć dla Twojego maleństwa przytulny pokój, w którym spędzi wspaniałe chwile ze swoimi rodzicami.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu