Rosnące dziecko to rosnące potrzeby, zwłaszcza gdy maluch jest już w wieku przedszkolnym. Zaplanowanie dla niego przestrzeni w postaci własnego pokoju pozwoli mu na poczuciu się pewniej i bezpieczniej, a nam rodzicom da wytchnienie. Oto kilka naszych wskazówek, które przydadzą się w projektowaniu pokoju dla przedszkolaka.
Stonowane barwy
Kluczowym elementem aranżacyjnym pokoju przedszkolaka są barwy ścian, mebli i dodatków. Od koloru tych elementów będzie zależało samopoczucie nasze oraz naszej pociechy. Najlepiej unikać krzykliwych i mocnych barw, za to skorzystać z dobrodziejstwa beżów i przybrudzonych pasteli. Uniwersalnym i bardzo dobrym sposobem będzie również wykorzystanie klasycznej bieli. Ważne, aby przy wyborze farb decydować się na marki mające w swoim portfolio produkty nietoksyczne i nieuczulające. Ciekawym rozwiązaniem mogą być farby specjalne np. tablicowe lub świecące w nocy.
Czystość i porządek
Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają rozróbę, a każda zabaw kończy się zabawkami rozrzuconymi po całym pokoju. Aby zadbać o czystość i porządek w takim pomieszczeniu, warto je odpowiednio zaplanować. Szczególnie przydatne będą duże i pakowne szafki oraz regały, które pomieszczą nie tylko ubrania i akcesoria dziecięce, lecz przede wszystkim zabawki. W kwestii czystości warto wybierać materiały łatwo piorące się oraz nieuczulające. Newralgicznym punktem jest podłoga, dlatego w jej przypadku najlepiej wykorzystać naturalne drewno, a unikać dywanów i wykładzin z długim włosiem, które mogą być pożywką dla bakterii i drobnoustrojów.
Wygodne łóżko dopasowane do wieku dziecka
Dziecko w wieku przedszkolnym jeszcze nie potrzebuje biurka do odrabiania lekcji, za to na pewno nie obędzie się bez wygodnego łóżka. Ważne, aby dopasować jego rozmiar do wieku przedszkolaka, a także zapewnić mu maksymalnie komfortowy materac. Ciągły wzrost dziecka wymusza zmianę mebli, dlatego niektórzy rodzice kupują łóżko z wyprzedzeniem. Taki mebel jest zwykle za duży dla malucha i przytłacza go swoimi gabarytami. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup estetycznego i prostego łóżka. W przypadku rodzeństwa może pojawić się dylemat nad dwoma łóżkami pojedynczymi a jednym piętrowym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, lecz zdecydowanie bardziej uniwersalne są łóżka pojedyncze.
Kto może pomóc w projektowaniu pokoju dla przedszkolaka?
Projektowanie pokoju dla przedszkolaka wiąże się z wieloma wyzwaniami. Część z nich wynika z gustu i doświadczenia rodziców, część z potrzeb malucha. Aby pogodzić świat dużych oraz małych i stworzyć dla nich przestrzeń, warto zasięgnąć rady ekspertów. Jako studio projektowe z wieloletnim doświadczeniem świadczymy kompleksowe usługi projektowania i aranżowania wnętrz zgodnie z wymogami klientów. Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym i nie wiesz, jak urządzić mu pokój, skontaktuj się ze studiem Openroom. Świadczymy usługi na terenie Poznania oraz okolic. Napisz do nas lub zadzwoń, opowiedz o swoim dziecku i o tym, co lubi, a my postaramy się przygotować wspaniały projekt jego pokoju.