Open Room

Jakie są najważniejsze zasady aranżacji wnętrz?

Spis treści

Poznaj najważniejsza zasady aranżacji wnętrz, dzięki którym zaplanujesz przestrzeń, a także przygotujesz ją dokładnie po swojemu. Wiele z nich wydaje się prozaicznych, choć wszystkie są ważne nie tylko pod kątem planowania budżetu, lecz również współpracy z podwykonawcami.

Planowanie zamiast spontaniczności

Podstawową zasadą dobrego aranżowania wnętrz jest planowanie. To właśnie na tym etapie powstają ustalenia, co do ostatecznego wyglądu danego pomieszczenia bądź całego domu czy mieszkania. Etap planistyczny ma szczególne znaczenie dla wykonawców tzw. brudnej roboty, czyli elektryków, hydraulików oraz glazurników, bo pozwala im na szybką i konkretną pracę. Nam z kolei daje możliwość precyzyjnego zaplanowania konkretnej przestrzeni. W ten sposób unikniemy błędów w instalacjach, problemów z przyłączami czy zbędnymi przeróbkami.

Najpierw funkcjonalność, potem design

Wiele osób kupuje meble i dodatki do mieszkań oraz domów przede wszystkim oczami. W ten sposób skazujemy się niejako na obcowanie z rzeczami, które pięknie wyglądają, lecz są totalnie niefunkcjonalne. Ile razy zdarzyło się nam kupić robiący piorunujące wrażenie fotel, na którym nie da się wysiedzieć nawet kwadransa ze względu na niedopasowane siedzisko? Wybierajmy przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają życie i są dopasowane do naszych potrzeb, dopiero później te, które odzwierciedlają naszą duszę.

Podział na strefy

Kluczem świadomego planowania i aranżowania przestrzeni domowej jest jej podział na strefy funkcjonalne. Usprawnia on zakupy, etap wykańczania czy nawet samo poruszanie się po domu, czy mieszkaniu. Precyzyjnie zaplanowana strefa spełnia wszystkie swoje wymagania i jest praktyczna. Przykładowo: sypialnia powinna znajdować się w głębi mieszkania lub domu jako newralgiczna część strefy prywatnej. Dostęp do niej powinien być ograniczony drzwiami, samo zaś usytuowanie pomieszczenia musi dawać możliwość snu w komfortowych warunkach. Szczególnie polecane będą północne krańce budynku lub mieszkania z oknami dającymi możliwość zaciemnienia, nie wychodzącymi na sąsiadów.

Klucz sukcesu – oświetlenie

Nawet ciasne kawalerki mogą robić wrażenie, jeśli się je dobrze zaaranżuje i oświetli. To właśnie światło jest kluczem do sukcesu w większości wnętrz, gdyż nie tylko wizualnie je powiększa, ale również pozwala na eksponowanie tych rzeczy, na których nam zależy. Od oświetlenia zależy również samopoczucie samych mieszkańców. Źle dobrana barwa żarówek czy światło padające pod złym kątem sprawiają, że stajemy się podenerwowani, a czas poświęcony na wypoczynek lub pracę jest istnym koszmarem.

Jak dobrze zaaranżować wnętrze?

Podstawowym problemem przy samodzielnej aranżacji wnętrz, nawet przy znajomości podstawowych zasad, jest brak doświadczenia. Planowanie wyglądu i funkcjonalności pomieszczeń w domu czy mieszkaniu zwykle przeprowadzamy co najwyżej kilka razy w życiu. Co za tym idzie, wiele czynności robimy po raz pierwszy i na wyczucie. W ten sposób łatwo o pomyłkę lub przeoczenie ważnego detalu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest powierzenie całego procesu doświadczonym specjalistom. I tutaj pojawiamy się my, cali na biało, czyli Studio Openroom z Poznania, które świadczy kompleksowe usługi planowania, projektowania i aranżowania wnętrz. Napisz do nas lub zadzwoń, a wspólnie ustalimy plan działania, dzięki któremu zaaranżujesz swój kąt na ziemi!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu