Open Room

Klatka schodowa — co musisz o niej wiedzieć?

Klatka schodowa — co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści

Ciągi i szlaki komunikacyjne przeważnie są nudne oraz pozbawione finezji, gdyż spełniają jedynie swoje praktyczne założenia. Nie musi tak jednak być, zwłaszcza w domach jednorodzinnych! Jeśli marzy Ci się klatka schodowa nie z tej ziemi, możemy ją dla Ciebie zaprojektować! Najpierw jednak dowiedz się o niej nieco więcej.

Klatka schodowa – jak wygląda i z czego się składa?

Klatka schodowa kojarzy się głównie z budownictwem mieszkalnym, z zapyziałymi bądź w najlepszym wypadku nijakimi szlakami komunikacyjnymi, o które dba tylko od wielkiego dzwonu administracja. W przypadku inwestycji deweloperskich tego typu wizja to standard, zwłaszcza gdy mowa o „odświeżonych” kamienicach oraz obiektach starego budownictwa. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w budownictwie prywatnym, gdzie inwestorami są jednocześnie mieszkańcy. Chcą oni zadbać o łącznik między kondygnacjami, dlatego projektują go od podstaw. W skład klatki schodowej wchodzą m.in.:

•           stopnie (wykonane z dowolnego materiału i odpowiednio zwymiarowane),

•           barierki (zapewniające bezpieczeństwo podczas wchodzenia na wyższe kondygnacje),

•           spoczniki (pozwalają na manewrowanie na schodach np. podczas wnoszenie rzeczy oraz odciążające konstrukcję),

•           podpory (dodatkowe wzmocnienia przy ciężkich konstrukcjach, najczęściej w formie kolumn).

Planując każdy z tych elementów należy skontaktować się z projektantem, który dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu sporządzi dla nas odpowiedni projekt. Jako studio Openroom realizujemy tego typu usługi na terenie Poznania oraz okolic, pomagając w tworzeniu niezapomnianych aranżacji.

Czym ozdobić klatkę schodową?

Możliwości aranżacji pomieszczenia, jakim jest klatka schodowa, jest naprawdę wiele. Począwszy od dekoracji ścian za pomocą obrazów i rysunków, przez zastosowanie farby na ścianach i barierkach, aż po sukno na stopniach. Już same w sobie schody mogą stanowić ozdobę całej klatki poprzez swój finezyjny kształt lub materiał, z którego zostały wykonane. Od lat wyjątkowo eleganckie i ekskluzywne pozostają schody z hartowanego szkła ze stopniami zakotwiczonymi bezpośrednio w ścianie. Dodatkowo klatkę można oświetlić światłem dekoracyjnym pochodzącym z plafonów, żyrandoli lub delikatnych lampek LED, umieszczonych pod stopniami. Kapitalnie w tego typu konstrukcjach sprawdzi się również montaż ściemniaczy, za pomocą którymi można wykreować na schodach odpowiedni nastrój.

Co jeszcze można zrobić z klatka schodową? 

Tworząc klatkę schodową w domu jednorodzinnym tak naprawdę nie ma ograniczeń, które by nas trzymały względem jej formy bądź ozdób. Warto jednak nie przesadzać z ilością dekoracji i zamiast tego np. wygłuszyć ją za pomocą specjalnych wykładzin lub paneli pochłaniających dźwięk. Innym ciekawym sposobem na jej uatrakcyjnienie jest zastosowanie nietypowego formatu schodów np. zabiegowego lub krętego lub wykonanie ich z efektywnego materiału (stal lub corten). Projektując szalone rozwiązania, warto mieć przy sobie racjonalnego projektanta, który podpowie nam, na co możemy sobie pozwolić, a z czego będzie trzeba zrezygnować.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu