Open Room

Kuchnia socjalna pracowników — o czym warto pamiętać?

Spis treści

Niewielu pracodawców przykłada wagę do projektowania przestrzeni socjalnych dla pracowników. To duży błąd, gdyż pomieszczenia tego typu w całości dedykowane są zatrudnionym i to właśnie w nich realizowane są najważniejsze potrzeby w ciągu dnia. Jedną z takich przestrzeni jest kuchnia socjalna. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ją zaprojektować, aby spełniała wszystkie swoje założenia.

Kuchnia socjalna – po co umieszczać ją w zakładzie pracy?

Kuchnia pracownicza to pomieszczenie w zakładzie pracy normowane przepisami Kodeksu pracy oraz rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP wydanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Musi się ono znaleźć w każdym przedsiębiorstwie i powinno spełniać szereg wymagań zawartych w ww. aktach prawnych. W kwestii aranżacji i projektowania tak naprawdę nie ma konkretnych wytycznych co do jego wyglądu. Dlatego większość pracodawców tworzy je „na oko”, zapewniając sprzęty i meble wedle własnego uznania oraz własnych możliwości. Jedni przykładają do niej ogromną wagę, tworząc wręcz duże chill roomy, w których nie tylko można przygotować posiłek lub go spożyć, ale również spotkać się z innymi współpracownikami bądź odpocząć. W większości zakładów pracy kuchnia socjalna to minimum z minimum, czyli kilka krzeseł, stół i mikrofalówka do ogrzewania jedzenia.

Jak zaprojektować kuchnię przyjazną pracownikowi?

Dobrze zaprojektowana kuchnia socjalna pozwala na pomieszczenie niemal całej załogi, a także zapewnia komfortowe warunki do przygotowywania oraz spożywania posiłków. Projektując ją warto zadbać o przestrzeń:

• do spożywania posiłków (lada, stół, wyspa, krzesła, hokery),

• do przygotowywania posiłków (blat, sprzęty – kuchenka mikrofalowa, gazowa, mikrofalówka),

• do pozbywania się resztek posiłków i zmywania (kosze na śmieci, pojemniki na odpadki, zlewozmywak, zmywarka).

Wielkość poszczególnych stref i sprzętów powinna być dostosowana do ilości pracowników, a także ich wymagań. Zapotrzebowanie na często posiłki i uzupełnianie płynów jest zdecydowanie większe w zakładach pracy, w których pracownicy realizują obowiązki fizyczne niż w przypadku biur, gdzie zatrudnieni pracują umysłowo.

Kto pomoże zaprojektować kuchnię socjalną?

Projektowanie przestrzeni socjalnej, jaką jest kuchnia, nie należy do prostych. Przede wszystkim należy pogodzić ze sobą wszystkie strefy funkcjonalne oraz rozplanować pomieszczenie w taki sposób, aby zmieściły się w nim wszystkie potrzebne meble oraz sprzęty. Należy przy tym zachować wszelkie normy i zasady zawarte w stosownych aktach prawnych. Aby nie tracić czasu i sił na projektowanie kuchni dla pracowników samodzielnie, warto skorzystać z usług osób, które mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jako studio projektowe Openroom z Poznania świadczymy usługi za zakresu doradztwa i projektowania przestrzeni socjalnych. Jeśli chcesz stworzyć kuchnię przyjazną dla Twoich pracowników, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci, doradzimy, zainspirujemy i razem stworzymy zakład pracy, w których chce się pracować!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu