Aneks kuchenny, czyli kuchnia połączona z jadalnią kojarzy się przede wszystkim z kawalerkami. Niewielki metraż wymusza rozwiązania prowizoryczne, nieduże i maksymalnie funkcjonalne. Obecnie jednak coraz częściej można spotkać takie połączenie w dużych mieszkaniach i domach, które nie mogą narzekać na brak metrów kwadratowych.
Kuchnia i jadalnia – dwa bratanki
Połączenie kuchni z jadalnią wydaje się czymś naturalnym – w jednym pomieszczeniu przygotowujemy posiłki, w drugim je spożywamy. Często obie funkcje są łączone, wówczas powstaje aneks kuchenny. W skrajnych przypadkach (czytaj: w kawalerkach) przyjmuje on bardzo prostą formę np. wstawienia stołu bezpośrednio do kuchni. Tego typu rozwiązania znane są ze starej szkoły budownictwa i aranżacji wnętrz, gdzie liczyła się oszczędność miejsca pod płaszczykiem integracji rodzinnej. Obecnie trend ten powoli wraca, jednak ma zupełnie inne podstawy. Łączenie kuchni i jadalni w jednym pomieszczeniu w nowoczesnej aranżacji podyktowane jest znacznym zwiększaniem metrażu salonu, czyli strefy wypoczynkowej.
Zalety kuchni z jadalnią
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kuchnia połączona z jadalnią daje możliwość zwiększenia m.in. salonu jako strefy wypoczynkowej, w której spędzamy coraz więcej czasu z rodziną i bliskimi. Oprócz tego takie połączenie sprawia, że naturalnie odpada nam zakup dodatkowych mebli, lamp oraz detali aranżacyjnych. Przygotowywanie posiłków odbywa się wówczas przy asyście gości, z którymi możemy prowadzić konwersację lub zaprosić ich do wspólnego spędzają czasu. Inną zaletą kuchni z jadalnią jest możliwość wykorzystania kapitalnego rozwiązania funkcjonalnego, jakim jest wyspa kuchenna.
Kuchnia z jadalnią oraz wyspą
Wyspa kuchenna w kuchni z jadalnią to kapitalne rozwiązanie aranżacyjne. Nie tylko planuje naszą przestrzeń oraz wzmacnia ją funkcjonalnie, ale również pozwala na czytelny podział pomieszczenia. Wyspa kuchenna to przede wszystkim dodatkowe miejsce, czy to w postaci blatu, szafek czy sprzętów kuchennych. Dzięki niej możemy uporządkować nasze rzeczy, a także przyspieszyć przygotowywanie i serwowanie posiłków. Ponadto, daje ona możliwość zastosowania czytelnego podziału na strefę przygotowywania i spożywania posiłków, a w szerszym ujęciu: na strefę kuchenną i wypoczynkową. Wyspa kuchenna to również aranżacyjny standard, który obecnie stosuje się niemal w każdej kuchni, niezależnie od jej stylu.
Jak zaprojektować kuchnię z jadalnią?
Planując samodzielnie kuchnię z jadalnią, możemy paść ofiarą sentymentu, braku doświadczenia czy niefunkcjonalności. Jest tak, gdyż aranżacje kuchenne wykonujemy stosunkowo rzadko i nie zawsze kierujemy się przy nich praktycznymi przesłankami. Jako studio projektowe Openroom z Poznania chcemy pomoc wszystkim, którzy zastanawiają się nad połączeniem kuchni z jadalnią. Nasi doświadczeni pracownicy służyć będą pomocą nie tylko na etapie planistycznym, lecz również wykonawczym. Zadzwoń do nas już dziś, a razem stworzymy kuchnię z jadalnią, jaką sobie tylko wymarzysz!