Woda do szyi, bąbelki w powietrzu i wspaniały widok za oknem. Któż z nas nie marzy o wannie wolnostojącej idealnie wkomponowanej w łazienkę, w której można relaksować się każdego dnia. Taka inwestycja brzmi bajecznie, czy jednak ma ona rzeczywiście same plusy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się nieco więcej o łazienkach z wannami wolnostojącymi.
Moda na wanny
Po wielkim zwrocie w kierunku ekologicznych pryszniców powraca moda na wanny. Niemniej nie możemy się łudzić – są one droższe w utrzymaniu i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Najbardziej problematyczne są ich gabaryty, lecz mimo to ogromna ilość ludzi pozwala sobie na zakup tego typu sprzętu do łazienki. Szczególnie popularne są niezwykle głębokie modele rodem z filmów, w których dosłownie można utonąć. Łączone są bardzo często z wolnostojącymi bateriami na długich nóżkach. Wanny pasują niemal do każdego stylu aranżacyjnego i są niezwykle efektywne. Ponadto, wypoczynek w nich to czysta przyjemność. Wanny mają jednak minusy, które mogą niektórych skutecznie odstraszyć przed kupnem.
Duża wanna wymaga dużo miejsca
Wanny znacznych gabarytów wymagają dużo miejsca i niestety nie można sobie na nie pozwolić w niewielkich mieszkaniach. Co więcej, znaczne rozmiary wymuszają zmiany m.in. podłączeń hydraulicznych oraz zastosowanie nietypowych rozwiązań. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy chcemy umieścić wannę np. na środku łazienki. Duże wanny kuszą ludzi swoją przestronnością, gdyż wiele osób traktuje je jako odpowiednik basenu lub jacuzzi. Ważne jednak, aby przed decyzją zakupową wybrać model dopasowany do naszego wzrostu. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wejście do wybranej wanny w sklepie i zaparcie się nogami. Pozwoli nam to na oszacowanie, jak sprawdzi się w praktyce. W dobrej wannie nie powinniśmy się zanurzyć w całości, lecz musimy mieć możliwość podciągnięcia się lub bezproblemowego wyjścia.
Rodzaje wanien wolnostojących
Decydując się na zakup wanny wolnostojącej mamy naprawdę ogrom możliwości. Obecnie na rynku armatury istnieje wiele rodzajów produktów zróżnicowanych pod względem budowy, kolorystyki czy materiału wykonania. Do najpopularniejszych należą wanny jednobryłowe z lanych materiałów np. marmuru czy kamiennego kompozytu. Pasują one do nowoczesnych aranżacji, znakomicie się czyszczą, a swoim smukłym kształtem dodają wnętrzu dynamizmu. Nieco mniej spotykane są obecnie wanny na nóżkach. Ten rodzaj armatury przynależy do stylów klasycznych, rzadko spotykanych w dzisiejszym budownictwie. Nóżki tego typu wanien są głównym elementem zdobnym, gdyż wykonuje się je metali powlekanych powłokami w kolorach miedzi, złota czy srebra.
Szczególną uwagę podczas wyboru wanny wolnostojącej do łazienki należy zwrócić na materiał, z którego została wykonana. Popularny akryl, który zachwycił wielu użytkowników łatwością czyszczenia i wysoka antypoślizgowością, powoli ustępuje pola konglomeratowi. Nowe wanny najczęściej tworzone są w całości z poliestrowych żywic o podniesionej odporności na działanie chemii, wykańczanych uszlachetnianą warstwą polimerową, zabezpieczającą je przed zarysowaniem.
Czy wanna wolnostojąca będzie pasować do mojego domu?
Jeśli jednak serce podpowiada nam, że wanna wolnostojąca jest naszym przeznaczeniem… to warto zapytać o opinię eksperta. Rozwieje on nasze wątpliwości, doradzi, jaki model będzie najlepszy, a także przedstawi możliwości aranżacyjne. W poznańskim studiu projektowym Openroom doradzamy wszystkim tym, którzy marzą o wannach wolnostojących, prysznicach walk-in oraz saunach domowych. Zgłoś się do nas, porozmawiamy, zainspirujemy się nawzajem i stworzymy, coś naprawdę pięknego!