Open Room

Oświetlenie salonu — na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie salonu — na co zwrócić uwagę

Spis treści

Salon to wizytówka każdego domu oraz mieszkania. Jednak nawet dobrze urządzony i zaprojektowany może nie zrobić wrażenia na gościach, jeśli nie będzie odpowiednio wyeksponowany. To właśnie dlatego tak ważne jest w nim oświetlenie. Wpływa ono bowiem w sposób bezpośredni na to, jak odbieramy salon i czy chcemy w nim przebywać. W niniejszym artykule chcemy dać Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci w zaprojektowaniu oświetlenia do salonu.

Oświetlenie główne

Plafony, żyrandole i lampy sufitowe stanowią oświetlenie główne w salonie. Coraz częściej jednak uznaje się je za „awaryjne”, gdyż używane jest jedynie w momencie, gdy czegoś szukamy, sprzątamy bądź potrzebujemy większej ilości światła. Na co dzień górne oświetlenie nie sprawdza się zbyt dobrze, gdyż nie oświetla należycie całego pomieszczenia, tworzy nieatrakcyjne cienie na twarzach, meblach i ścianach, a w przypadku wielu lamp wręcz oślepia osoby będące w najbliższym otoczeniu. Główne lampy w salonie pełnią więc przede wszystkim funkcję ozdobną. Po zgaszeniu mają robić wrażenie swoją formą i kształtem, a także nietypową fakturą.

Oświetlenie dekoracyjne

To właśnie tego typu oświetlenie robi całą robotę w salonie. Kinkiety, lampy podłogowe w narożnikach, paski LED subtelnie umieszczone w karniszach. Oświetlenie dekoracyjne pali się niemal przez cały czas w salonie, dodając mu uroku, a także wydobywając naturalne piękno z dodatków oraz mebli. Ważne, aby w jego przypadku używać światła punktowego LED o delikatnej barwie, która nie oślepia i nie powoduje wrażenia nadmiernej ascezy czy wręcz septyczności pomieszczenia. Jeśli nasz salon leży w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, możemy wykorzystać również światło pochodzące bezpośrednio z niej np. oświetlenie nadblatowe.

Jakich lamp używać w salonie?

Tak naprawdę w salonie nie ma ograniczeń ani co do formy, ani wielkości lamp. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz stylu aranżacyjnego, jaki dla niego zaplanowaliśmy. W dużych i przestronnych salonach doskonale sprawdzą się żyrandole oraz dużych rozmiarów szynoprzewody. Z kolei, gdy dysponujemy niewielkim pomieszczeniem, możemy zagrać optyką i wizualnie powiększyć przestrzeń za pomocą luster i kinkietów. Musimy jednak pamiętać, aby lampy salonowe harmonizowały się z resztą mebli i dodatków. Jeśli nasz salon stworzyliśmy w stylu loftowym – obowiązkowe będą miedziane i stalowe zdobienia, a także odkryte żarówki edisonowskie. Jeśli zaś mamy pomieszczenie w stylu minimalistycznym, dobrze wybrać prostą, metalową lub szklaną lampę sufitową oraz uzupełnić ją oświetleniem dekoracyjnym o prostych, geometrycznych kształtach.

Nie wiesz jak zaplanować oświetlenie w salonie? Napisz do nas! Studio Openroom specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie, projektowaniu i aranżowaniu wnętrz. Nasze usługi świadczymy na terenie Poznania i okolic. Skontaktuj się z nami, opisz swój wymarzony salon, powiedz, jaki styl odzwierciedla Twoją duszę i czego nie może zabraknąć w Twoim domu lub mieszkaniu. Razem postaramy się stworzyć coś wspaniałego i zaprojektować oświetlenie w Twoim salonie w taki sposób, aby lśnił!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu

180 zł/m²

cena przed obniżką

Pakiet kompleksowy

150 zł/m²