Open Room

Pokój gościnny — czy trzeba go projektować?

Spis treści

Możliwość przenocowanie gości w domu lub mieszkaniu dla wielu gospodarzy kojarzy się z czymś zbędnym i totalnie staromodnym. Bywają jednak w życiu różne sytuacje, na które warto się przygotować. Nieplanowana wizyta, wypadek, gwałtowne pogorszenie pogody – każdy z tych powodów sprowadzi do naszych czterech kątów gości. Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie dla nich pokoju gościnnego, w którym spędzą noc i będą mogli czuć się komfortowo przez cały pobyt.

Czym jest pokój gościnny?

Pokój gościnny to nic innego jak dodatkowe pomieszczenie w domu, przeznaczone na użytek gości, niezależnie od tego, czy ich wyjazd był zaplanowany, czy nie. Gospodarze mają obowiązek utrzymania oraz wyposażenia takiego miejsca, ale tylko w granicach, jakie sami uznają za słuszne. Przeważnie granice te wytycza sytuacja materialna – tylko zamożne osoby, dysponujące odpowiednim metrażem mogą sobie pozwolić na pokój gościnny. Przeważnie przyjmuje on formę zwykłego pomieszczenia z łóżkiem, szafami na ubrania, meblami na rzeczy osobiste, ewentualnie z dostępem do osobnej łazienki dla gości. Pokój gościnny powinien mieć formę dopasowaną do stylu aranżacyjnego panującego w reszcie domostwa lub mieszkania.

Dla kogo przeznaczony jest pokój gościnny?

Nocować i przebywać w pokoju gościnnym mogą na co dzień mieszkańcy domu lub mieszkania. Ważne jednak, aby utrzymywali go we względnej czystości i gotowości do przyjęcia gości. Pobyt w nim odbywają najczęściej członkowie rodziny oraz przyjaciele. Przeważnie tego typu sytuacje mają miejsce podczas większych imprez rodzinnych oraz spotkań w gronie znajomych. Pobyt może, lecz nie musi być połączony z noclegiem, jednak projektując pokój gościnny bezwzględnie należy uwzględnić w nim miejsce do spania.

Czy warto projektować pokoje gościnne?

Inwestycja, jaką jest pokój gościnny w przypadku niedużych mieszkań oraz domów nie ma racji bytu ze względu na ograniczenia metrażowe. Tego typu przedsięwzięcia projektowe powinni przemyśleć jedynie ci, którzy mogą sobie pozwolić na dodatkowe pomieszczenie lub często udzielają noclegu rodzinie oraz znajomym. Jeśli bardzo zależy nam na pokoju gościnnym, możemy wydzielić go z istniejącego już pokoju i po prostu tam kierować odwiedzających nas gości. Wiązać się to będzie musiała z ograniczeniami w funkcjonowaniu mieszkańców oraz dość skromny umeblowaniem.

Kto może zaprojektować pokój gościnny?

Zaprojektowanie dobrze wyposażonego i rozplanowanego pokoju gościnnego to nie lada sztuka. Zwłaszcza wówczas, gdy w naszym domu lub mieszkaniu bardzo ciężko znaleźć dodatkowe miejsce dla gości. Z tego względu tego typu prace warto zostawić profesjonalistom. Nasze poznańskie studio Openroom świadczy usługi z zakresu projektowania i aranżacji wnętrz domów oraz mieszkań. Z chęcią podejmiemy się każdego wyzwania, jakim jest zaprojektowanie przyjaznej przestrzeni pokoju gościnnego. Skontaktuj się z nami, a ustalimy plan działania i sprawimy, że w Twoich czterech kątach aż będzie się chciało zostać w gościnę!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu