Kiedyś w pokoju socjalnym wystarczyły szafki i mikrofala. Pracownicy przebierali się byle gdzie, siedzieli na byle czym i nikt nie zawracał sobie głowy przepisami. Dzisiaj, kiedy kultura pracy mocno ewoluowała, a na potrzeby socjalne tworzy się strefy rozrywki i wypoczynku, takie sytuacje po prostu nie mogą mieć miejsca. Jeśli jesteś pracodawcą, który planuje stworzenie przestrzeni przyjaznej pracownikowi, przeczytaj nasz artykuł!
Co musi się znaleźć w pokoju socjalnym?
Pokój lub pomieszczenie socjalne to miejsce w zakładzie pracy bądź biurze wydzielone specjalnie z myślą o pracownikach. To, co ma się w nim znaleźć regulują ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Ogólnie się jednak przyjmuje, iż przestrzeń ta powinna zawierać:
- wodę zdatną do picia lub inne napoje,
- kuchnię lub aneks do przygotowywania i spożywania posiłków,
- szatnię do przebierania,
- umywalnię, w której pracownicy mogą się myć,
- toaletę,
- palarnię.
Każdy z tych elementów może być zapewniony w ramach planu minimum, lecz dobrze prosperujące i szanujące pracowników firmy przykładają do przestrzeni socjalnych szczególną uwagę.
Chill room – strefa relaksu dla pracowników
Wiele przedsiębiorstw idzie o krok dalej i nie tylko tworzą przestrzenie socjalne, ale również wypoczynkowo-rozrywkowe dla swoich pracowników. Chill roomy z konsolami i sofami do spania, firmowe siłownie i sauny. Wszystkie z tych miejsc wydają się abstrakcyjne, lecz najwięksi gracze na rynku potwierdzają – to naprawdę wpływa na poprawę efektywności i jakości pracy. Dzięki nim pracownik nie tylko spełnia podstawowe potrzeby, ale również może zżyć się z firmą oraz odreagować stres w pracy.
Jak zaplanować i wykończyć pokój socjalny?
Podstawą projektowania pomieszczeń socjalnych jest ich funkcjonalność, mają one bowiem spełniać swoje zadania dla wielu różnych użytkowników. W tym celu należy wydzielić jak największą przestrzeń z jasnymi i czytelnymi szlakami komunikacyjnymi. Każda strefa, czy to kuchenna, czy dla palących, powinna zostać wyróżniona i odgrodzona, chociażby w sposób wizualny. W ten sposób unikniemy konfliktów i zapewnimy niezbędną intymność pracownikom. Do wykończenia należy używać materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz wieloletnich. W kontekście kolorystycznym możemy nawiązywać do kolorów statutowych firmy bądź używać barw neutralnych, pasujących do wszystkich aranżacji – beży, szarości, czerni i bieli. Ważne, aby aranżacja pomieszczenia socjalnego korespondowała z ideą przedsiębiorstwa i wplatała się naturalnie w tkankę zakładu pracy lub biura.
Pomoc przy projektowaniu przestrzeni socjalnych
Projektowanie pomieszczeń socjalnych dla pracowników to nie lada wyzwanie dla każdego pracodawcy. Jako studio doświadczonych projektantów Openroom rozumiemy jak trudne to zadanie, dlatego oddajemy w Twoje ręce nasze usługi. Jeśli jesteś przedsiębiorcą z Poznania lub okolic, zgłoś się do nas! Wspólnie zaplanujemy przestrzeń socjalną w Twojej firmie, w której pracownicy poczują się ważna częścią marki!