Open Room

Pomysły na optyczne powiększenie salonu

Spis treści

Budownictwo mieszkalne, zwłaszcza w miastach lubi ograniczać mieszkańców. Robi to pod różnymi postaciami, m.in. ograniczając metraż i powierzchnię do życia. Ofiarami takich praktyk padają wszystkie pomieszczenia, włącznie z salonami, które stają się miejscami dzielącymi różne funkcje, niekoniecznie dobrze oświetlonymi i ustawnymi. Chcemy Ci jednak dać kilka rad, w jaki sposób możesz powiększyć optycznie salon, dodając mu oddechu.

Użyj luster

Podstawą wizualnego powiększania pomieszczeń jest używanie z wyrafinowaniem luster oraz naturalnego oświetlenia. Jedno współgra z drugim, dając poczucie obcowania z większą przestrzenią. Jeśli zależy nam na dodatkowej głębi, postawmy na lustra okrągłe, gdy zaś chcemy „podnieść” pomieszczenie, wybierzmy lustra pionowe. Tak naprawdę nie istnieje zasada, gdzie można, a gdzie nie wieszać luster, gdyż nowoczesne aranżacje wnętrz znane są z awangardy. Nawet tak dziwaczne rozwiązania, jak lustro między oknami, wydają się kuriozalne, dopóki nie zobaczymy ich efektu.

Nie pomniejszaj strefy wypoczynkowej

Jeśli dysponujemy małym salonem, nie pomniejszajmy na siłę jego powierzchni. Wiele osób decyduje się na modne rozwiązania w postaci m.in. podwieszanych sufitów, które zabierają dodatkowe metry z naszej strefy wypoczynku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jej czytelne rozplanowanie już na etapie budowlanym. W przypadku mieszkań i domów z rynku deweloperskiego (już zaplanowanych) naszym głównym sojusznikiem będzie umiar, a także przeróbki w postaci burzenia ścian działowych.

Skup wzrok na detalach

Niewielkie salony nie przytłaczają, jeśli skupimy w nich wzrok na konkretnym detalu. Oczywiście większość osób pomyśli o telewizorze, jednak duży ekran zajmujący większość ściany może bardziej przytłaczać niż stanowić ozdobę. O wiele lepszym rozwiązaniem będą meble. Nawet te duże np. kanapy i sofy nie przytłaczają ze względu na organiczny materiał, jakim są pokryte. Możemy pokusić się o zakup naprawdę ogromnego mebla zamiast kilku mniejszych, który skupi wzrok wszystkich i odwróci uwagę od niedostatków powierzchni. W ten sam sposób zadziała kolor na ścianie, przepierzenie jako podział ze strefą kuchenną czy też nietuzinkowy plakat w antyramie z odpowiednim podświetleniem.

Aranżuj światłem

Niewielkie salony mogą przytłaczać, zwłaszcza nocą, kiedy cienie kładą się na ścianach i meblach, a nam wydaje się, jakbyśmy zapadali się w niewielkim metrażu. Rozwiązaniem tego jest dobrze zaaranżowane oświetlenie bazujące głównie na świetle punktowym oraz lampach dekoracyjnych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się użycie szynoprzewodu lub dodatkowe rozświetlenie salonu lampami z kuchni np. nadblatowymi.

Kto pomoże przy aranżacji salonu?

Bez względu na metraż salonu pomożemy Ci w każdej aranżacji! Studio Openroom działa na terenie Poznania i okolic, pomagając w projektowaniu przestrzeni przyjaznych użytkownikom. Napisz do nas lub zadzwoń, a wspólnie powiększymy wizualnie Twój salon, podzielimy go na strefy, a nawet zaplanujemy do niego zakup wspaniałych mebli!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu