Open Room

Projekt kuchni — jaki materiał blatu najlepiej wybrać?

Projekt kuchni

Spis treści

Dobry projekt kuchni musi zawierać nie tylko szczegółowe rozmieszczenie mebli, ale również ich stolarkę. W przypadku przestrzeni, która potrzebują nie tylko piękna, ale i funkcjonalności większość roboty robią blaty. W niniejszym artykule podpowiadamy, na jakie rodzaje zwrócić największą uwagę przy projektowaniu i aranżacji kuchni.

Jak zaaranżować kuchnię? Odpowiedź jest prosta – meble na wymiar!

W sieciówkach można wyhaczyć naprawdę wiele okazji, jednak większość mebli znanych i przebieranych przez kupujących marek ma określone wymiary. Oznacza to, że kupując je do naszej kuchni, musimy się liczyć z odstawaniem, brakiem kątów prostych, a nawet problemami z otwieraniem się szafek czy szuflad. Rozwiązanie jest jedno – meble na wymiar. Stolarz z powołania kosztuje niemało, jednak to, co wyczaruje w swojej pracowni, będzie idealnie pasowało do naszej kuchni. Ważne jednak, aby dobrze zwymiarować pomieszczenie i zaprojektować meble. W tym możemy pomóc Ci my – studio projektowe Openroom z Poznania. Wystarczy, że pokażesz nam swoje inspiracje, dasz namiary na Twój dom lub mieszkanie i umówisz się z nami na wizytę!

Jaki blat wybrać do kuchni?

Nim wyczarujemy dla Ciebie projekt kuchni nie z tej ziemi, damy Ci kilka wskazówek, co możesz zrobić sam. Podstawą jest zapoznanie się z wiodącymi na rynku meblarskim materiałami, z których może być wykonany blat kuchenny. W doborze faktur i kolorów warto kierować się gustem, sama zaś struktura powinna być przede wszystkim wytrzymała, odporna na ścieranie, krojenie i mycie. Nie wszystkie materiały mają takie same właściwości, dlatego warto poznać najważniejsze z nich.

Blat kuchenny z płyty laminowanej

Jest to najpopularniejszy rodzaj blatu kuchennego. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, z możliwością matu lub połysku, imitacji drewna, kamienia bądź stali. Wszechstronny, łatwy w obróbce, a przy tym odporne na ścieranie, uderzenia, temperaturę do 180 stopni Celsjusza i plamienia. Jego największą wadą jest fakt, że mimo dużej wytrzymałości na wysokie temperatury nie można stawiać na nim rozgrzanych garnków. Ponadto, w przypadku długotrwałego kontaktu z wodą np. na skutek źle zabezpieczonego zlewozmywaka bądź kranu może się wybrzuszać.

Blat kuchenny z kamienia

Opcja premium, która wymaga kontaktu z kamieniarzem. Najczęściej wybieranym kamieniem jest granit bądź marmur. Blaty tego typu są niezwykle odporne na uszkodzenia, działanie środków spożywczych oraz chemicznych, a także łatwo jest je utrzymać w czystości. Wadą kamiennych blatów do kuchni jest ich wysoka cena oraz długi czas montażu spowodowany dużą masą.

Blat kuchenny ze spieku kwarcowego

Rozwiązanie to jest bardzo higieniczne i pod względem optycznym pozwala na powiększenie kuchni. Blat ze spieku kwarcowego wykazuje doskonałą odporność na korozję i plamienie. Trzeba go jednak wycierać do sucha, gdyż szybko pojawiają się na nim smugi po wodzie, szczególnie widoczne, gdy ten występuje w ciemnych kolorach. Aranżacja kuchni z blatem ze spieku kwarcowego jest bardzo nowoczesna i pozwala na stosowanie nowoczesnych dodatków.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu