Open Room

Projektowanie wnętrz dla osób starszych i niepełnosprawnych

Projektowanie wnętrz dla osób starszych i niepełnosprawnych

Spis treści

Projektowanie wnętrza może okazać się nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy ma ono służyć osobom ze specjalnymi potrzebami. A tych nie brakuje w przypadku osób niepełnosprawnych i starszych. Tu najmniejszy detal może okazać się barierą nie do pokonania. Jak stworzyć przyjazne im pomieszczenie, z którego będzie można korzystać swobodnie również przy ograniczonej sprawności ruchowej?

Wnętrze dopasowane do specjalnych potrzeb

Bezpieczeństwo, funkcjonalność, dostępność i wygoda — to cechy, którymi przede wszystkim powinno charakteryzować się wnętrze dla osoby starszej. Ogromną rolę odgrywa tu ergonomia, dzięki której ograniczenia sprawności ruchowej nie będą utrudniały codziennego korzystania z pomieszczenia. Podobnie jak wnętrze dla niepełnosprawnego. W obu przypadkach nawet najmniejszy detal musi być dobrze przemyślany i wkomponowany w przestrzeń tak, by można było skorzystać ze sprzętów przy ograniczonej do minimum pomocy osób trzecich. Zwłaszcza gdy pomieszczenie ma służyć osobie samotnej.

Projektowanie wnętrza, z którego korzystać będzie senior lub osoba niepełnosprawna, wymaga znajomości specjalnych potrzeb przyszłych użytkowników i uwzględnienia ich w planie. Codzienne czynności, które dla zdrowej, pełnosprawnej, młodej osoby nie sprawiają problemów, dla seniora i przy ograniczeniach ruchowych urastają do rangi wyzwania, często niemożliwego do realizacji.

Na co zwrócić uwagę?

Projektując wnętrze dla niepełnosprawnego lub seniora, trzeba zadbać o to, by były one łatwo dostępne. Chodzi tu m.in. o wysokość, na jakiej znajdą się blaty, szafki, toaleta, umywalka i materac w sypialni. Użytkownik takiego wnętrza nie powinien mieć problemu z przygotowaniem posiłku, ułożeniem się na drzemkę, wstawaniem z łóżka, czy też wyjęciem ubrań z szafy, a nawet sprzątaniem. Planując każdy element wyposażenia wnętrza, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Niepełnosprawni i seniorzy z ograniczoną ruchliwością łatwo tracą równowagę. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do upadku, a skutki bardzo często bywają bolesne i trudne do wyleczenia. Warto więc zadbać o to, by meble i pozostałe sprzęty miały zaokrąglone krawędzie minimalizujące ryzyko kontuzji, a półki były solidnie zamontowane, by można było bezpiecznie o nie się oprzeć.

Poproś o pomoc projektanta wnętrz!

Jeśli nie wiesz, jak zaprojektować wnętrze dla osób starszych i niepełnosprawnych, by zapewnić funkcjonalność pomieszczenia, zadzwoń do nas i uzyskaj bezpłatną konsultację z projektantem wnętrz. Profesjonaliści ze Openroom podzielą się z Tobą swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Zwłaszcza gdy masz do zagospodarowania pomieszczenie znajdujące się w Poznaniu i jego okolicach, bo właśnie na tym terenie intensywnie działamy. Zapytaj specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz o wszystko, co chcesz wprowadzić do planowanego projektu, ale boisz się efektów lub nie masz pewności, czy będzie on spójny i czy pomieszczenie utrzyma bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz dostępność dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu