Open Room

Projekty przestronnych sypialni z łazienką

Spis treści

Przestronna sypialnia z prywatną łazienką to marzenie praktycznie każdego z nas. Bywa jednak, że nie zawsze możemy je spełnić, zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią mieszkania. Istnieją jednak sztuczki, które pozwalają na zaprojektowanie robiącej wrażenie sypialni połączonej ze schludną łazienką. Poznaj kilka z nich i zaplanuj swój dom lub mieszkanie po swojemu!

Klucz sukcesu – metraż

Kluczowym elementem wymaganym do łączenia pomieszczeń o różnych funkcjach jest duży metraż. O ile w domu projektowanym od podstaw łatwo można o to zadbać, o tyle w mieszkaniach może być z tym kłopot. Problematyczna jest zwłaszcza kwestia przyłączeń hydraulicznych, które projektowane są przez deweloperów w ramach dość sztywnych zasad. Bardzo często nie mamy możliwości wprowadzenia korekt do projektu kupowanego mieszkania, a późniejsze przeróbki są dość kosztowne. Dlatego już na etapie projektowania domu lub mieszkania powinniśmy zadbać o możliwość łączenia funkcji pomieszczeń. W tym przypadku warto zadbać o obecność pionu hydraulicznego w okolicach sypialni lub usytuowanie w niej dodatkowych podłączeń kanalizacyjnych oraz dostępu do bieżącej wody.

Zabezpieczenie sypialni przed wilgocią

Jeśli projektujemy łazienkę bezpośrednio w sypialni lub obok niej, musimy zadbać o należytą ochronę przed wilgocią. Osiągniemy ją stosując hydroizolację, wentylację oraz wykańczając pomieszczenia meblami i materiałami odpornymi na parę wodną, a także działanie wody. W przypadku łazienki jako osobnego pomieszczenia, do którego wchodzi się bezpośrednio z sypialni wystarczą drzwi z otworami wentylacyjnymi lub podcięciem. Jeśli jednak umieszczamy wannę lub prysznic bezpośrednio w sypialni, musimy zadbać o zabezpieczenie ścian oraz przepływ powietrza. Kluczowe będzie również zastosowanie ceramiki płytkowej na podłodze i ścianach z fugą epoksydową, dająca dodatkową ochronę przed wilgocią. Dobrze również jest wietrzyć cyklicznie pomieszczenie, a ręczniki suszyć poza łazienką czy sypialnią.

Wanna w sypialni vs. prysznic

Wanna wolnostojąca w sypialni kojarzy się z cudownymi zdjęciami z Instagrama, robionymi w luksusowych apartamentach i hotelach. Wymaga ona jednak więcej zachodu w kwestiach utrzymania w czystości, gdyż o wiele łatwiej rozchlapać wokół niej wodę niż w przypadku prysznica. Co więcej, jeśli źle ją usytuujemy względem pomieszczenia, możemy mieć problem z dotarciem odkurzaczem lub mopem w przestrzeń za nią, lub pod nią. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest prysznic, najlepiej ze ścianką walk-in, którą łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowa ilość szkła w pomieszczeniu podkręci grę świateł i cieni, a zastosowanie wielkoformatowych płytek powiększy pomieszczenie. Niezależnie od tego, czy wybieramy prysznic, czy wannę, musimy pamiętać o obecności odpływu, a także należytym zabezpieczeniu przestrzeni, w której będziemy się myli. Jeśli pion hydrauliczny oddalony jest w znacznym stopniu od naszej sypialni, może się okazać, że poprawki i dodatkowe przyłącza będą dość drogą inwestycją.

Marzy Ci się przestronna sypialnia połączona z łazienką, jednak nie wiesz, jak ją zaprojektować? Zgłoś się do studia projektowego Openroom, a pomożemy Ci ze wszystkim! Świadczymy usługi na terenie Poznania i w okolicach. Napisz do nas bądź zadzwoń, a razem stworzymy coś naprawdę pięknego i funkcjonalnego!

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu