Open Room

Salon z jadalnią — jak oddzielić te dwie strefy?

Spis treści

Duże przestrzenie dają ogromne możliwości projektowe, jednak istnieje w ich przypadku ryzyko, iż poszczególne funkcje pomieszczenia nie zostaną należycie rozróżnione. Ma to wpływ przede wszystkim na utrzymanie porządku oraz poruszanie się w ramach nich. Szczególnie problematyczny jest podział salonu i jadalni. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to w sposób bezbolesny i przede wszystkim prosty.

Salon vs. jadalnia – funkcje pomieszczeń

Obecnie w aranżacji wnętrz przestrzeń jadalni odchodzi do lamusa, gdyż posiłki spożywane są albo w kuchni, albo w salonie. Kiedyś był standard ukuty w oparciu o tradycjonalne podejście do celebracji śniadań, kolacji, a zwłaszcza obiadów. Dzisiaj jadalnia projektowana jest przeważnie w dużych mieszkaniach i domach, gdzie istnieje potencjał metrażowy. Nowoczesne budownictwo traktuje salon jako strefę do przyjmowania gości i wypoczynku rodziny. To tam znajduje się wygoda sofa, ścianka telewizyjna oraz ewentualnie stolik kawowy, przy którym można przyjąć znajomych i ugościć ich za pomocą kawy. W jadalni zaś spożywają posiłki domownicy i jej głównym elementem jest stół z krzesłami.

Jak wydzielić jadalnię z salonu?

Jeśli bardzo chcemy, możemy wydzielić jadalnię z salonu jako osobną przestrzeń do spożywania posiłków z bliskimi. Najgorszym pomysłem będzie odgrodzenie jej ścianką działową i zamknięcie pomieszczenia. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli obecnych już w salonie np. sofy. Innym pomysłem na wydzielenie jadalni jest użycie przepierzenia w postaci ścianki z lameli bądź innego materiału, który nie wpływa w sposób inwazyjny na odbiór pomieszczenia (np. szkła). Ważne jednak, aby zachować przejście i zadbać o przejrzysty szlak komunikacyjny z salonem oraz kuchnią. Dobrze również umieścić jadalnię w widnej części salonu np. pod oknami lub wyjściem na taras. Ozdobą pomieszczenia powinna zaś być lampa, która zawiśnie nad stołem i doda szyku całej aranżacji.

Jadalnia w salonie, ale co z kuchnią?

Tak naprawdę ważniejszym sąsiadem jadalni nie jest salon, lecz kuchnia. To stamtąd przynosimy posiłki, które będą w niej spożywane. Możemy oddzielić ją za pomocą wyspy kuchennej z hokerami. W ten sposób będziemy mogli przygotowywać w kuchni posiłki, jednocześnie rozmawiając z gośćmi lub domownikami w jadalni. Tego typu połączenie pomieszczeń przyda się podczas dużych okazji np. urodzin bądź świątecznych obiadów. Rozdział funkcji i pomieszczeń uzyskamy również za pomocą wykończeni podłogi np. stosując w kuchni kafelki, a w jadalni/salonie – panele podłogowe.

Salon i jadalnia – jak projektować?

Projektowanie funkcjonalnych pomieszczeń, takich jak np. salon czy jadalnia najlepiej zostawić fachowcom. Jako studio projektowe Openroom mamy doświadczenie i wiedzę potrzebną do aranżacji i tworzenia miejsc przyjaznych gościom oraz mieszkańcom. Świadczymy usługi na terenie Poznania i w okolicach. Zgłoś się do nas ze swoją wizją salonu z jadalnią, a razem zaprojektujemy komfortową przestrzeń do wypoczynku i spożywania posiłków.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu