Open Room

Styl minimalistyczny we wnętrzu — poznaj go lepiej!

Spis treści

Mniej znaczy więcej, zwłaszcza we wnętrzach, które z roku na rok zyskują coraz więcej oddechu. Tym samym przybywa fanów ascetycznego i prostego stylu, który nie tylko cieszy oko, ale pozwala na prostsze zarządzanie przestrzenią domu czy mieszkania. W minimalistycznych wnętrzach łatwiej zaplanować wiele rozwiązań oraz utrzymać porządek. Brzmi jak marzenie? Poznaj styl minimalistyczny lepiej!

Skąd wziął się styl minimalistyczny?

Tak naprawdę nie wiedzą tego nawet projektanci. W środowisku istnieje co najmniej kilka teorii. Jedna z nich dotyczy wielkiego zwrotu cywilizacji w kierunku kultury wschodniej, porzucenia doczesności oraz dóbr konsumpcyjnych na rzecz stylu slow-life. Minimalizm w takiej odsłonie oznacza powrót do ascetycznych i uporządkowanych przestrzeni. Inna teoria głosi, iż nurt minimalizmu jest jedynie odpryskiem stylu skandynawskiego i stanowi jego radykalną wersję. Niemniej, wspólnym mianownikiem wszystkich tych hipotez jest czystość przestrzenna oraz uporządkowanie. Mieszkający zaś w takiej przestrzeni powinni otaczać się jedynie tym, co jest im potrzebne, a nie tym, co chcą.

Wyznaczniki minimalizmu

Styl minimalistyczny nie lubi, czy wręcz nie cierpi kilku rzeczy:

•           dekoracji,

•           kolorów,

•           tkanki podskórnej wnętrz,

•           finezji w kształtach.

Minimalizm z dekoracjami nigdy nie miał po drodze. Nie cierpi zarówno ozdobnych lamp, puchatych poduszek, jak i obrazów i przyciągających wzrok detali. Wszystko tonuje i ujednolica, sprawiając, że nasz wzrok frunie po wnętrzu. Minimalizm nie znosi również kolorów, dlatego najlepiej czuje się w monochromatycznych barwach, ewentualnie w zimnych odcieniach szarości lub beżach. Przetrawi też fakturę drewna bądź kamienia, bez widocznych sęków, słojów czy pęknięć. Ponadto minimalizm nie lub tzw. tkanki podskórnej wnętrz, czyli wszelkich wybebeszonych na wierzch rzeczy. Od otwartych szafek, przez instalacje, aż po rzeczy osobiste oraz gadżety. Wszystko musi być ukryte, zabudowane i zamknięte, aby nie psuło efektu. Warto również zapamiętać, że minimalizm jest na tyle wybredny, iż nie znajdziesz w nim miejsca na finezyjne kształty i niezwykłe formy. We wnętrzach urządzonych w tym stylu królować będą figury geometryczne oraz kąty proste.

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Zwracając uwagę na rzeczy, których minimalizm nie lubi, można z powodzeniem zaplanować wnętrze oszczędne w formie i stylu. Tak oczywiście jest jedynie w teorii, gdyż praktyka uczy, iż większość samodzielnych planów kończy się…na etapie planowania. W takim przypadku przyda się pomoc osoby doświadczonej np. projektanta. Jako studio aranżacyjne Openroom z Poznania zachęcamy do kontaktu z nami. Wspólnie zaplanujemy koncepcyjnie przestrzeń minimalistycznego wnętrza w taki sposób, aby spełniało ono kanony piękna i funkcjonalności. Skontaktuj się z nami! Pogadamy, pomierzymy, zaplanujemy, wskażemy Ci porządnych producentów, pokażemy najnowsze trendy. Z nami zaplanujesz swoje skromne, ale efektowne wnętrze w stylu minimalistycznym.

WYCEŃ SWÓJ PROJEKT

Darmowa wycena projektu