Sposób prezentacji projektów i aranżacji wpływa na ich odbiór. Aby poszczególne projekty były lepiej zrozumiałe, tworzy się wizualizacje fotorealistyczne. Jest to nic innego jak projekt domu, mieszkania lub pomieszczenia w formie graficznej – kadru z wybranej perspektywy. Dzięki wizualizacjom można wyobrazić sobie jak będzie wyglądał projekt w rzeczywistości, a tym samym poczuć się w zaaranżowanej przestrzeni jak u siebie.
Wizualizacja – wizytówka każdego projektanta
Dobrej klasy projektant ma w swoim portfolio fotorealistyczne wizualizacje wielu projektów. Począwszy od aranżacji pojedynczych wnętrz, przez koncepcje domów i mieszkań, aż po zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Im więcej ich wykonał, tym większe są jego kompetencje, a głowa pełniejsza pomysłów. Fotorealistyczne wizualizacje nie służą bowiem jedynie przyciąganiu klientów. Są również dowodem kunsztu graficznego oraz pokazem umiejętności modelowania, obróbki i pracy na materiale 3D.
Dla kogo tworzy się wizualizacje?
Wizualizacje 3D tworzy się dla klientów w ramach umowy projektowej na wybraną koncepcję lub aranżację. To, co ma się w niej znaleźć zależy od tego, co ustalone zostało na rozmowach wstępnych oraz od weny twórczej samego tworzącego. Podstawowym zadaniem wizualizacji jest przedstawienie inwestorowi, czyli komuś, kto planuje przearanżowanie, remont lub wybudowanie nowego domu, mieszkania bądź obiektu, wizualnej koncepcji. Uwzględnia ona obecne otoczenie budynku lub skupiona jest na konkretnych detalach. Liczba ujęć, stopień ich zróżnicowania oraz wszelkie szczegóły dotyczące tego, co ma się znaleźć w kadrze ustalane jest na osobnych spotkaniach z projektantem. Warto wziąć pod uwagę, iż zmiany w wizualizacjach, po przejściu do kolejnych etapów, są odpłatne według umowy projektowej.
Fotorealizm wizualizacji
Wraz z rozwojem programów graficznych, jak i transformacją całej branży, przeobrażeniu uległy również wizualizacje. Proste szkice i niskiej jakości projekty 3D zostały zastąpione przez fotorealistyczne kadry napędzane przez niesamowite silniki graficzne. Różnice widać na poziomie ogółu (możliwość tworzenia ogromnych panoram), jak i szczegółu (doskonała jakość szczegółów wody, zieleni czy faktu materiałów). Obecnie fotorealistyczne wizualizacje wciąż nie są standardem w branży projektowej, ale coraz więcej firm podnosi swoje kwalifikacje. Każde szanujące się biuro projektowania i aranżacji wnętrz posiada odpowiednio zaawansowany sprzęt, pozwalający na wysokiej klasy modeli i umieszczanie ich w efektywnych kadrach rodem z filmów.
Kto może wykonać wizualizację?
Wydawać by się mogło, iż wizualizację może zrobić zwyczajny grafik, wszak to praca na programach do obróbki 3D i grafiki. Nic bardziej mylnego! Wizualizacje, zwłaszcza te fotorealistyczne, powinny być wykonywane przez profesjonalnego projektanta. Nie tylko zadba o aspekt wizualny, ale również zachowa wszelkie normy i wymagania techniczne, a całość osadzi w realnym otoczeniu, w którym panują zasady fizyki (np. kąty padania światła, odbicia lustrzane). Jeśli szukasz wizualizacji na poziomie fotorealizmu, zgłoś się do studia projektowego Openroom z Poznania. Wykonamy dla Ciebie projekty, na których zobaczysz nie tylko piękne aranżacje, lecz również swoją przyszłość.